Walker Kessler

Walker Kessler, czyli najlepszy blokujący w NBA od czasów Shaqa

Miłośnicy NBA zapewne pamiętają czasy Tima Duncana, czy Shaquille O’Neala. Być może te pamiętne chwile wróciły do NBA. Spora w tym zasługa pierwszoroczniaka z Utah Jazz. Chodzi o Walkera Kesslera, który pokazuje niebywałą zdolność i łatwość w blokowaniu swoich przeciwników. To niewątpliwie jeden z bohaterów swojej drużyny i materiał na All Star.

W czołówce najlepszych blokujących

Młody center z Utah Jazz w tym sezonie pokazał już niebywałe możliwości w zasięgu ramion i blokowania swoich przeciwników. Przypomniały się niewątpliwie czasy Tima Duncana, ponieważ Walker Kessler jest pierwszym zawodnikiem od czasów zawodnika San Antonio Spurs, który jako pierwszoroczniak osiągnął dwucyfrową liczbę meczów w jednym sezonie z 5 blokami. W tym sezonie takimi statystykami oprócz centra Utah Jazz mogą pochwalić się jeszcze tylko Jaren Jackson Junior i Brook Lopez.

Na ten moment Kessler ma dokładnie 10 takich meczów na koncie. Jego rekord w tym sezonie to 7 bloków, który zanotował w 3 meczach. Rywalami wówczas byli Orlando Magic, Toronto Raptors i Oklahoma City Thunder. Wszystkie te mecze Jazz zdołali wygrać.

Pod względem statystycznym marzec jest najlepszy w wykonaniu Kesslera, ponieważ notuje średnio 3.4 bloku na mecz, co jest oczywiście najlepszym wynikiem w całej lidze. Na 7 rozegranych meczów tylko raz zanotował mniej niż 3 bloki. Dwukrotnie miał ich co najmniej 5 na koncie.

Patrząc na statystyki z całego sezonu, oczywiście mamy do czynienia z jednym z najlepszych blokujących całej ligi. Aktualnie Kessler w tej klasyfikacji zajmuje 4 miejsce. Lepsi od niego są tylko Jaren Jackson Junior, Brook Lopez, a także Nic Claxton.

Najlepszy w historii ligi

Wracając do jednej ze statystyk dotyczącej 5 bloków w meczu i co najmniej 10 takich spotkań w sezonie jako pierwszoroczniak od 1990 roku Walker Kessler dołączył do zacnego grona, w którym znajdują się jeszcze David Robinson, Dikembe Mutombo, Alonzo Mourning, Shaq O’Neal, Shawn Bradley i Tim Duncan. Już teraz można powiedzieć, że centra Jazz czeka piękna kariera.

Forma Kesslera wybuchła tak naprawdę po meczu gwiazd. W weekendzie wziął udział wraz z kolegami w turnieju umiejętności, gdzie wygrał razem z Jordanem Clarksonem i Collinem Sextonem. Od tego momentu notuje statystyki na poziomie:

  • 2 minut
  • 3 punktów
  • 3 zbiórek
  • 4 asyst
  • 8 bloków
  • 74% z gry
  • 50% z linii rzutów osobistych
  • ½ za 3 punkty
  • 6x double-double

Statystyki są zatem o wiele wyższe niż w porównaniu do całego sezonu. Tutaj prezentuje się to o wiele bardziej ubogo. Raptem 8.7 punktów, 8.4 zbiórek, czy też 0.9 asyst. Wszystko jednak na imponującym poziomie 72% z gry.

Ogółem Kessler w tym sezonie zanotował już 18 double-double. 11 razy zanotował double-double mając na koncie co najmniej 3 bloki. Tylko dwaj zawodnicy mogą pochwalić się lepszym bilansem, aczkolwiek to najlepszy wynik wśród pierwszoroczniaków. Poza tym w tych meczach Walker Kessler grał na poziomie ponad 70% z gry. Jest to najlepszy wynik w historii NBA, jeśli chodzi o rookie players. Kessler jest w tym momencie lepszy nawet od Shaquille’a O’Neala. Center Jazz zanotował 9 takich spotkań.

On wygrywa mecze Jazz

W tym sezonie Walker Kessler miał już 2 spotkania, w których notował kluczowy blok, który pozwolił Utah Jazz wygrać bądź dać dogrywkę. Najpierw tak było przy okazji wygranego meczu przeciwko Oklahomie City Thunder, gdzie center najpierw sam zdobył punkty na remis po ofensywnej zbiórce, by następnie zablokować Isaiaha Joe. Wówczas Kessler zanotował aż 7 bloków. Warto dodać, że to spotkanie było jedynym w sezonie, kiedy Kessler trafił rzut dystansowy. Miał do tego 7 punktów i aż 18 zbiórek.

Jakiś czas później przeciwko Boston Celtics również stał się bohaterem blokując w ostatniej akcji meczu Granta Williamsa. To zapewniło zwycięstwo Jazz 118:117. W tym meczu dodał jeszcze 15 punktów, 14 zbiórek, w tym aż 8 ofensywnych, asystę i 3 bloki łącznie.

Walker Kessler kluczem w drodze po play-in?

Przed Utah Jazz dosyć trudny terminarz. Drużyna z Salt Lake City wciąż walczy o to, aby zapewnić sobie udział w turnieju dodatkowym i powalczyć o udział w play-off. Kessler i jego wysoka forma niewątpliwie przydadzą się Jazzmanom.

Na ich drodze w końcówce sezonu zasadniczego staną jeszcze: Portland Trail Blazers (H), Milwaukee Bucks (H), Sacramento Kings (A), Phoenix Suns (H), San Antonio Spurs (A), Boston Celtics (A), Brooklyn Nets (A), Los Angeles Lakers (H), Oklahoma City Thunder (H), Denver Nuggets (H), Los Angeles Lakers (A).

Na ten moment Jazz zajmują 9 miejsce w tabeli Konferencji Zachodniej. Jednak w walkę, nawet o 6 miejsce zaangażowanych jest łącznie aż 7 drużyn. Różnica pomiędzy 6 i 12 miejscem to tak naprawdę raptem 2 wygrane. Końcówka sezonu z udziałem Utah Jazz zapowiada się zatem niezwykle ciekawie. Drużyna z Salt Lake City jest w ostatnim czasie w bardzo dobrej formie wygrywając 4 z 5 ostatnich spotkań. Mają szansę na przedłużenie serii, ponieważ w Portland do końca sezonu na pewno nie zagra już Damian Lillard. Nawet i bez “Dame Time” rywale będą groźni, dlatego Walker Kessler w formie jest bardzo potrzebny Jazz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *