Felietony

Ja Morant będzie największą gwiazdą w NBA? Chciałbym.

Wchodząc na salony NBA w zeszłym sezonie, Ja Morant pokazał, że jego umiejętności z czasem wyłonią go na samo czoło najlepszych graczy w NBA, ale… jeszcze nie teraz.

Wybrany w Drafcie 2019 roku z numerem 2, trafił do Memphis Grizzlies, drużyny, która w składzie nie posiadała i nie posiada żadnej wielkiej gwiazdy. Zespół Taylora Jenkinsa oparty jest na solidnych, mocno zdeterminowanych zawodnikach. 21-latek jest gwiazdą zespołu, a wschodzącą w NBA.

W zeszłym sezonie obejrzałem wszystkie mecze niedźwiadków. To zmotywowało mnie także do założenia fanpage na Facebooku – Ja Morant Polska, aby przybliżyć ludziom postać młodzieńca wywodzącego się z Murray State. Na chwile obecną zgromadziło się na nim 1628 osób (19.02.2021), a jego ilość ciągle rośnie.

Morant już w swoim trzecim występie w lidze zanotował 30 punktów i było to w spotkaniu przeciwko Brooklyn Nets. Dodatkowo w tym pojedynku uzyskał 4 zbiórki i 9 asyst.

Co wyróżnia JA na tle innych zawodników? DYNAMIKA. Śmiem twierdzić, że żaden z obecnych graczy w najlepszej koszykarskiej lidze świata nie jest w stanie dorównać jego szybkości i łatwości z jaką atakuje kosz. Pewnie wielu może się ze mną nie zgodzić, ale proszę pokazać KTÓRY? 🙂

Powiecie Curry… O.K. jest świetny, ma znakomity rzut i z łatwością mija rywali. Pomimo swojego jeszcze małego doświadczenia, Morant już wyrasta na jednego z czołowych rozgrywających w lidze.

Pierwsze triple-double w karierze zdobył w meczu z Wizards. Było to 10 lutego 2020, a jego linijka prezentowała się następująco:

27 punktów, 10 zbiórek, 10 asyst

Powróćmy do tamtych chwil.

Wiele pochlebnych słów płynęło od największych gwiazd NBA. Na przykład po meczu Rockets – Grizzlies wypowiedział się Russell Westbrook.

„Ja będzie świetnym graczem. Posiada niewiarygodny talent.”

W połowie lutego 2020 roku zdecydowałem się nabyć koszulkę młodego idola. Nie musiałem standardowo zamawiać zza oceanu, taką możliwość stworzył sklep NIKE. Nie pamiętam dokładnie kwoty, ale koszulka prezentuje się następująco.

Koszulka Ja Moranta Koszulka Ja Moranta tył

Z biegiem sezonu zapewniłem, że w następnym (obecnie trwającym) również zakupię koszulkę z numerem 12. Na chwile obecną koronawirus zaburzył rytm doręczeń i wyczekuję na dostępność na STORE NBA.

Koniec sezonu dla Grizzlies to przegrana potyczka decydująca o wejściu do play-off z Portland Trail Blazers (15.08.2020). Mecz rozpoczął się o godz. 20.30, a 3 godziny później znaliśmy już wynik końcowy. Memphis odniosło porażkę 122:126, a Ja zdobył 35 punktów, 4 zbiórki i 8 asyst.

Niecały miesiąc później Morant został ogłoszony debiutantem roku! Sam Zion Williamson podkreślał, że młody rozgrywający Memphis zasłużył na ten tytuł, choć on sam twierdził, że tego nie pragnie.

„Nie zależy mi na tytule debiutanta roku. Dajcie go, komu chcecie.”

Przede wszystkim warto wspomnieć o jego bardzo mocnej psychice. Pamiętam, jak Memphis przegrali pięć meczów z rzędu, a młoda gwiazda tłumaczyła starszym kolegom z zespołu, aby nie wpadali w panikę. Do tych słów odniósł się Kendrick Perkins:

„Ja Morant powiedział wszystkim, aby nie wpadali w panikę po przegranych 5 meczach z rzędu. Następnie wygrali trzy kolejne spotkania. Poziom dojrzałości tego dzieciaka jest nierealny.”

W kwietniu zeszłego roku wyszło wydanie magazynu SLAM z Morantem na okładce i nie wahałem się od razu złożyć zamówienie na prasę. (z pewnością kupię kolejne wydania :-P)

Ja Morant Slam Magazine

Prawdę powiedziawszy po erze Michaela Jordana i Kobe’ego Bryanta myślałem, że już mnie nic nie czeka, a tu taka miła niespodzianka 🙂

Podsumuję jeszcze poprzedni sezon. Morant wystąpił w 67 meczach (każdy w pierwszej piątce), w których zdobywał średnio 17,8 punktu, 3,9 zbiórki, 7,3 asysty na mecz.

Sezon NBA 2020/2021 to przeplatanka dobrych ze średnimi występami oraz kontuzją (oby nie -ami). Jego najlepszy występ to inauguracja przeciwko San Antonio Spurs (23.12.2020) – 44 punkty (18/27 z gry), 2 zbiórki, 9 asyst, 2 przechwyty i blok. Był to najlepszy występ w karierze drugoroczniaka.

Dodam jeszcze, że nigdy nie byłem fanem Memphis Grizzlies, a jedna osoba zmieniła wszystko. Żyję każdym meczem niedźwiadków. Jak sami widzicie jestem zachwycony młodym zawodnikiem i twierdzę, że będzie kiedyś największą gwiazdą w NBA.

Chciałbym poznać waszą opinię na temat Ja Moranta. Odczytam Wasze komentarze z ogromnym zaciekawieniem. 🙂

13 Komentarze

  1. […] Memphis Grizzlies – Minnesota Timberwolves. Popis dały dwie młode gwiazdy obu zespołów: Ja Morant i Anthony […]

  2. […] Ja Morant – 24 pkt, 7 zb, 8 ast, stl ; Dillon Brooks – 22 pkt, 2 zb, 2 ast, 3 stl, 2 blk ; John […]

  3. […] raz pierwszy w playoffach zadebiutuje Ja Morant. W decydującym starciu z Warriors w play-in wyglądał jak czołowy rozgrywający […]

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like